Loty -obloty

Witam !Ciekaw jestem jak tam u was na pasiekach,bo u mnie wiosna od dwóch dni pszczólki latają sobie w najlepsze, jakby coś było w terenie to by chyba i przytargały do ula, znajomi twierdzą ,że to nic tylko wiecej zjedzą pokarmu- a wasze teorie na ten temat .
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Podepnę się pod temat...
Jako iż wiosnę mamy pełną gębą tej zimy,za oknem piekne słońce, 13 na plusie w cieniu to i cała banda latał przy ulu.Mogą być jakieś konsekwencje takiego "wybudzenia"?
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Oczywiście. Mogą, ale niekorzystne. Jeśli matki zaczną czerwić , pszczoły nie potrzebnie podejmą prace z wychowem czerwiu, który i tak ,przy załamaniu się pogody zostanie zaziębiony. Dla tego, doradzam max. wychłodzenie uli , wszystkie poduszki , ocieplenia pozabierać , otwory wentylacyjne otworzyć w powałkach , lotka zostawić max, szerokie, ile się tylko da , można nawet wyjąc listwę na całej długości przy lotkach jeśli pozwala na to konstrukcja ula.

Stały bywalec
Zgadzam się z Januszem , że największym niebezpieczeństwem w tym okresie jest czerw. Zdarza się , że część pszczół nie chcąc dopuścić do zaziębienia czerwiu , próbuje go ogrzać i ginie wraz z nim . Poza tym niepotrzebnie wyczerpują się pszczoły , które karmią i opiekują się czerwiem , przez co skraca się ich własne życie . Nawet gdyby udało się wychować część pszczół z tego czerwiu , to i tak miały by one problem z oblotem , a co za tym idzie wypróżniły by się w ulu , więc to nic dobrego . Kondycja tych pszczół też była by wątpliwa i prawdopodobnie większość nie doczekała by wiosny. Myślę że warto by było rozpatrzeć propozycję pana Grobelnego , który w ostatnim numerze "Pasieki " radzi , by ramkę z pierwszym zasklepionym czerwiem usuwać . Ma to na celu eliminację roztoczy warrozy , która pomimo jesiennego zwalczania przeżyła i teraz znajduje się w tych zasklepionych komórkach. Co prawda zaleca dokonanie tego w połowie lutego , ale w tym sezonie , przy tak ciepłym grudniu , jeśli tylko pogoda pozwoli , trzeba by to było przeprowadzić w połowie stycznia.
Drugim niebezpieczeństwem związanym z wysoką temperaturą , jest masowe krzepnięcie pszczół . Proszę spojrzeć na ściany budynków , balkony czy parapety , jest tam masa zakrzepłych pszczół . Takich miejsc , nagrzanych przez słońce jest wiele ,pszczoły siadają tam i krzepną . Nie bardzo wiem jak temu zaradzić , chodzi mi po głowie myśl osiatkowania wylotów - tak jak przy przewożeniu pszczół , ale boje się , że mogą ginąć na siatce chcąc się przez nią wydostać . NAPISZCIE CO O TYM MYŚLICIE ?

Dzisiaj byłem u moich pszczółek i patrzyłem czy wszystko jest w porządku. Pszczółki nie wylatują z ula. W Bachurach jest zimno. W skrzynce było dużo lodu. U pszczółek należy zachowywać się bardzo cicho.
Jak szedłem do pszczółek to widziałem zielony wielki kwiat. Zrobiłem zdjęcie dla tego kwiatka.
To zdjęcie wysyłam na forum.
Jak zobaczycie to zdjęcie napiszcie jaka to zielona roślina.
Będę czekał na odpowiedź. :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Witam!
Nie bede zgrywał botanika ale moim zdaniem to dziewanna wielokwiatowa roślina rosnąca także dziko w ekstremalnych warunkach .Na terenie którym mieszkam występuje prawie wszędzie zastanawiałem sie czy nie opsadzić do okoła pasieki ale jesienią sterczą tylko kikuty i szkoda czasu aby to uprzątać.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Radku, jeśli chodzi o osiatkowanie wylotów to pszczoły Ci się przy takich siatkach zamęcza na śmierć. Jakiś czas temu myślałem podobnie zakratowałem otwór aluminiową siatką. Niedługo potem znalazłem bardzo dużo pszczół padniętych na siatce.

Stały bywalec
Dzięki ! , tego się właśnie obawiałem , chodziło mi o potwierdzenie moich wątpliwości . Na szczęście trochę się ochłodziło .

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NADCHODZĄCYM NOWYM ROKU !!!
Zarówno dla Was jako administratorów , jak również wszystkich uczestników Forum Pasieki na Orawie.
Awatar użytkownika
Witam,
Dzisiaj byłem podpatrzyć co się dzieje w koło moich uli. Zauważyłem na śniegu sporo zamarzniętych pszczół. Niby tylko dwa ule a pszczół z 50 szt a na dnie ula z tego co widziałem przez wylotek tez było kilka sztuk. Martwi mnie jednak to że nie słyszałem żadnego szumu i szmeru przystawiając ucho do wylotka. Czy pszczoły mogły paść?
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
To, ze pszczoły wylatują z ula przy tak wysokich temperaturach nie jest niczym złym. Ważne jest aby w poblizu uli, bezpośrednio po lotniskami nie było śniegu . Pszczoły wylatują i jeśli usiądą na zimnym śniegu, to już nie odlecą zakrzepną i po nich. Dlatego, dobrze jest wysypać coś przed ulami, albo po prostu usunąć śnieg. Co do twoich obaw, to przy tak wysokich temperaturach możesz spokojnie kuknąć do uli pod powałke. Myślę, ze zobaczysz tam rozluźnione pszczoły z kłębu i wszystko będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Dzisiaj za radą Pana Janusza wpadłem do "pasieki" odchyliłem troszkę powałki i na razie nie mam się chyba co martwić. Pszczoły zimują chyba dobrze. Z tego co naliczyłem zajmują w jednym i drugim ulu po 5 ramek. Jedyne co mnie jeszcze martwi to co z pozostałymi 3 ramkami które na razie są zasklepione ale nie obsiadnięte przez pszczoły i nie zapleśniałe i czy to, że pszczoły na tych 5 ramkach są prawie przy samej powałce u samej góry nie jest oznaką że już wszystko od dołu zjadły?
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Pszczoły rozluźniły kłąb i dlatego są u góry pod powałka. Kiedy zrobi się zimniej to schowają sie głębiej w ramkach. Na te trzy ramki przejdą kiedy im zabraknie pokarmu.
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Pogodę mamy dzisiaj iście wiosenną,przed ulem czarno od pszczół więc poszedłem zajrzeć co tam słychać.Zdjąłem korpus żeby wywalić osyp i...szok...dosłownie 4 padnięte pszczoły na dennicy.No chyba nie pozostaje mi nic innego jak się cieszyć.Pod powałką też cała masa.Odchyliłem jedną ramkę,cała zasklepiona więc jedzenia mają pod dostatkiem.Profilaktycznie skropiłem BeeVitalem na warrozę.
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Tylko się cieszyć - I TAK CO ROKU.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Stan na dzień dzisiejszy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Czerw ładny zwarty i odpowiedni zapas - wszystko ok. gratuluję. Tylko nie przezięb czerwiu , teraz jeszcze ubywa pszczół i lepiej trzymać trochę ciaśniej , niż za luźno . Powodzenia ! :P
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Jak tam u was, z tego co piszecie to mieliście już obloty. Ile przezimowało a ile straciliście?
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Na 3 rodzinki 1 osypana. Dzisiaj pogoda dopisała,o 10 już czarno przed ulami.Na przebiśniegach pełno,z pomarańczowymi kuleczkami na odnóżach.Podkarmione BeeFondą ;)

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Dzisiaj latały wszystkie . Nie były to takie obloty , że huczało w całej pasiece , ale wylatywały ze wszystkich uli . W jakiej kondycji , to do końca nie wiem . Rodziny w których matki były izolowane , są bardzo silne ( widziałem jak wypuszczałem ) , natomiast do nie izolowanych nie zaglądałem - pogoda moim zdaniem jeszcze na to nie pozwala , żeby grzebać w ulach . Dzisiaj musiałem podejrzeć trochę , ponieważ przyjechał do mnie pszczelarz i nie mieściło mu się w głowie , że można izolować na zimę matki , a tym bardziej mogą być 2 w jednym ulu . Zaglądnęliśmy do jednej rodziny gdzie matka była wypuszczona 14 lutego - i tam czerw znajdował się na 2 ramkach po obu stronach tak 1/2 do 2/3 powierzchni . W rodzinie z 2 matkami , ta sama sytuacja - tyle tylko , że w każdym korpusie ( w sumie 4 ramki na których jest czerw ) . Matki były wypuszczone tydzień później i dopiero zaczynały sklepić , ale jajeczek i larw sporo. Wygląda na to , że rozwój rzeczywiście będzie sporo szybszy . Zdjęć nie wykonałem , żeby jeszcze bardziej nie ochładzać gniazda .
Znajomy pszczelarz , szczękę musiał zbierać :D

Stały bywalec
U mnie jeszcze pszczoły siedzą w ulach.
Nie zaglądałem do środka.
To i tak mamy u nas ocieplenie - w nocy przewidywane przymrozki.
Dwa lata temu była jeszcze zima.
Taki mam rejon.
Jeżeli u Was były już obloty to u mnie zapewne za dwa tygodnie.
To Rejon Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej - Płuca Polski.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,

Wróć do „%s” CO SŁYCHAĆ W PASIECE?