WYCHÓW MATEK PSZCZELICH

Zalety, wady, poddawanie etc.
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Kolego twój sposób na matecznik jest oczywiście fajny i godny polecenia. Pszczoły bardzo chętnie akceptują takie mateczniki tylko trzeba je mieć. Pisałeś wcześniej, że hodujesz matki. Jaki masz materiał, jakie linie posiadasz?
Awatar użytkownika
Bf gz Primorska i Ale chcę w jednej z pasiek przy domowej wprowadzić Włoszke Mam ule jeszcze z carskiej rosi dadanta w tą zimę je odnowiłem
Awatar użytkownika
W tym roku dostanę reproduktorkę z tego adresu może się komuś przyda [url=mailto:Jens-Buckfast-Zucht <jens.buckfast-zucht@online.de>]jens.buckfast-zucht@online.de[/url]
Awatar użytkownika
Tu można zamówić.
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=home&la=en
Awatar użytkownika
Kolejne mateczniki powędrowały do cieplarki . Rodziny silniejsze niż pod koniec kwietnia , przypływ pożytku stały - to i przyjęcia lepsze :razz:
Widzę że kolega ma taką samą cieplarkę jak ja mam.;)
Super się sprawdza.

Stały bywalec
Ja też jestem zadowolony z tych cieplarek :smile:
Awatar użytkownika
Poprosił bym kolegę jeśli nie jest to tajemnicą Gdzie kolega zakupił ten konkretny sterownik do tej cieplarki chodzi mi o ten co steruje temperaturą i wilgotnością.Moje cieplarki jak na razie pracują na tych termometrach rtęciowych jak na razie miałem jedną awarię i ciężko jest zakupić takie termometry.
Pozdrawiam.

Stały bywalec

https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,

Stały bywalec
Poprosił bym kolegę jeśli nie jest to tajemnicą Gdzie kolega zakupił ten konkretny sterownik do tej cieplarki chodzi mi o ten co steruje temperaturą i wilgotnością.Moje cieplarki jak na razie pracują na tych termometrach rtęciowych jak na razie miałem jedną awarię i ciężko jest zakupić takie termometry.
Pozdrawiam.

Witam. Mam pytanie. Czy jesteś na tym forum w tak zwanym kursem przelotowym Obrazek .
Jeżeli na dłużej - pod warunkiem że Ci się tutaj spodoba - to oczywiście jak zawsze ZAPRASZAM do wpisu dlaczego tutaj jesteś. Może mieszkamy obok siebie i nic nie wiemy Obrazek .
Oczywiście bez zobowiązania. Pozdrawiam.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,
Awatar użytkownika
Czytając różne fora wpadłem na to i zauważyłem że tu są konkretne pytania i odpowiedzi są konkrety i miła atmosfera Nie wszystkie jeszcze watki tu przeczytałem ale widzę że jest na tym forum wszystko jak na leży.
Pracuję na ulu Dadanta i częściowo Warszawski poszerzany.
Jestem z Warmii i Mazur okolice Bartoszyc.
Mam nadzieję że będę tu bardzo często jeśli będę mógł coś doradzić chętnie doradzę ale nie wszystko mi wiadomo więc i ja będę pytał.

Stały bywalec
Pozdrawiam.

Oczywiście , nie ma problemu , już daję namiar :smile:
http://www.ibis.krakow.pl/sterowniki_ak ... arium.html
Awatar użytkownika
Matki przekładam chińską łyżeczką do pustych miseczek. Wiem , że wszystkie książki zalecają przekładanie na mleczko , wodę lub rozrzedzony miód i tak należy robić jeśli robi się to na większą skalę i istnieje niebezpieczeństwo wysuszenia larw ( okres przebywania poza ulem jest dłuższy ) . Każde z tych podłoży jest nieodpowiednie dla młodych larw i pszczoły przed przystąpieniem do karmienia , najpierw je usuwają . Nawet mleczko - ponieważ jest pobierane od starszych larw . Dlatego ja wzorem austryjackich hodowców pobieram larwę wraz z mleczkiem na którym się znajduje i przekładam . W praktyce wygląda to tak , że wybieram ramkę gdzie są jeszcze jajeczka , a pomiędzy nimi komórki z mleczkiem . W tym mleczku pływają larwy , których w pierwszej chwili nie widać . W ten sposób mam pewność , że to są najmłodsze z możliwych larw i będą z nich dorodne matki . Staram się , żeby okres przebywania larw poza ulem był jak najkrótszy .
Robię to głównie dla siebie i przyjaciół , więc mogę się bawić :smile:
Bardzo dobra i skuteczna metoda I jedyna Oby wszyscy hodowcy tak to robili.
A czy sprawdzałeś w swojej pasiece różnicę matek z startera ???.
Mi się wydaje że są słabsze matulki właśnie z startera ale może się mylę.

Stały bywalec
Wszystko zależy od tego ile larw poddasz do startera i jak długo będą przebywały w starterze .
W starterze nie ma żadnego czerwiu , więc pszczoły bardzo chętnie odciągają mateczniki , ale brak odkrytego czerwiu , powoduje mniejszą produkcję mleczka przez karmicielki . Kiedyś sądzono , że czerw odkryty jest niepożądany , gdyż stanowi konkurencję dla mateczników , ale okazało się , że przy jego braku , karmicielki produkują mniej mleczka . Zbyt długie przetrzymywanie w starterze , spowoduje niedożywienie larw .
Jeśli poddajemy larwy do osieroconej rodziny , to przy pierwszej serii przyjęcia nie są rewelacyjne , ale matki dobrej jakości . Przy drugiej serii jest ok. ale już przy trzeciej i czwartej ciągną jak wściekłe , ponieważ pszczoły są " pod ścianą " - one wiedzą , że MUSZĄ wychować sobie matkę . Wielu hodowców to wykorzystuje , ale takie matki pozostawiają wiele do życzenia . Pomocne jest zasilanie takiej rodziny czerwiem - przynajmniej nie strutowieje , ale czy wiele to zmieni jakość matek ?
Optymalną rodziną wychowującą moim zdaniem jest rodzina , która balansuje na granicy rójki .
( nadprodukcja mleczka , dojrzałość rodziny , czerw w każdym wieku , duże zapasy białkowe i cukrowe ) . Matki wychowane w takiej rodzinie , nie ustępują tym które są wychowane w obecności matki . Trzeba tylko pamiętać , że nie można ciągnąć w nieskończoność hodowli w jednej rodzinie .
Na pewno to wszystko wiesz , ale czytają nas również mniej doświadczeni koledzy :smile:

W cieplarce do utrzymania właściwej wilgotności , bardzo dobrze sprawdza się wytwornica pary do tapet , podłączona do sterownika i cyklicznie dostarczająca parę .

Stały bywalec
Hodowlę czas zacząć !!! :D

Dzisiaj zaczęły wygryzać się pierwsze matki w tym sezonie . Trochę później niż za zwyczaj , ale pogoda nas nie rozpieszczała . Mam nadzieję , że teraz będzie dobrze :grin:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Stały bywalec
No nareszcie . rezerwację na koniec maja czas zacząć :twisted:

A tak z ciekawości , jakie matule nasz w ofercie ? są jakieś niespodzianki ? :P
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki

Stały bywalec
Matule mam dobre sprawdzone , te co do tej pory ( lepsze jest podobno wrogiem dobrego :grin: ) .
Elgon , Bf kb , Bf gz x kb , Celle i Alpejka będzie w późniejszym okresie .
Krainki trzymam na pasieczysku oddalonym o 20 km.
Awatar użytkownika

No i super :smile: , ja w tym roku już zamówiłem matule, ale w przyszłym na bank będzie większe zamówienie ode mnie :D
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Coś czuję że czas zadzwonić i złożyć zamówienie , tylko muszę jeszcze popytać po znajomych ile wezmą ponieważ hurtowo taniej wychodzi :lol:
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
https://www.youtube.com/watch?v=3ibuDZXJPLs

W filmie są pokazane korki (8:10) gdzie je można kupić?

Wróć do „%s” MATKI PSZCZELE