Dezynfekcja ula

Awatar użytkownika
Stały bywalec
W jaki sposób zdezynfekować ul ze styroduru?
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Najlepsza do dezynfekcji jest 2% soda kaustyczna - ale nie wiem jak działa na styrodur. Myślę , że jest to na tyle bezpieczne stężenie że zabije zarazki , a nie uszkodzi styroduru , ale powinieneś sprawdzić na kawałku styropianu lub styroduru . Jak sprawdzisz , to daj znać bo sam jestem ciekawy . Ewentualnie, jeśli nie masz sody , to ja sprawdzę na styropianie , ale to za kilka dni .
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Dzięki Radku,sodę mam,jak sprawdzę to podzielę się spostrzeżeniami.
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Uważaj tylko , bo to dziadostwo jest żrące i musisz założyć rękawiczki . Natomiast dezynfekuje znakomicie. Kiedyś byłem na wykładzie dr Lipińskiego i on zapewniał , że taki efekt jak po sodzie , to dopiero byśmy uzyskali przez 2mm. zwęglenie ścianek ula .
A -ha , trzeba po tym jeszcze spłukać wodą z octem , a następnie samą wodą .
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Z sodą już miałem do czynienia więc wszystkie środki będą zachowane.
Więc nawet w drewnianym ulu mam odstawić opalarkę na bok i lecieć wszystko sodą?

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Zdecydowanie TAK !

Stały bywalec
Mam wątpliwości zastosowania sody kaustycznej w ulach drewnianych, w których to ul zewnątrz został pomalowany lakierem bezbarwnym zewnętrznym.

Mam na myśli, że w trakcie mycia soda zacznie spływać na lakier / nie wiem jakbyśmy się starali to zapewne tam zacieknie /.

Czy lakier zacznie odchodzić ?.

Jeżeli nawet nie zmieni wyglądu ,
to czy w przyszłości da się drugi raz pomalować lakierem ?,
czy lakier będzie się ślizgał - nie będzie się trzymał ?.

Czy ktoś miał w tym temacie jakieś doświadczenie.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,

Stały bywalec
Janusz , Ty jako fachowiec, powiedz nam czy możemy dezynfekować korpusy sodą kaustyczną bez obawy o farby czy lakiery .
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Generalnie to soda jest mocno żrąca. Można przemywać korpusy, zarówno styropianowe jaki i drewniane, ale nie dłużej jak kilka minut, ponieważ farba może zacząć odpadać. Dlatego trzeba to robić ostrożnie. Dobrymi środkami do dezynfekcji są virkon i rapicid, do dezynfekcji.

Przydatne informacje na temat sody kaustycznej na stronie soda-kaustyczna.pl - ceny, przygotowanie roztworów, informacje gdzie kupić i inne. Może komuś się przyda. Obrazek

Czesc Wszystkim,
Moje stydodury myję w roztworze rapicydu. Drewniane natomiast traktuję ogniem ( z palnika)
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Ja robię dokładnie to samo rapicyd zniszczy wszystko , byle nie przesadzić , choć ponoć jest nieszkodliwy dla pszczół ??
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki

Wróć do „%s” HIGIENA PASIECZNA