Strona 1 z 1

Spadź

Post: 6 sty 2013, o 15:21
autor: Judym
Miód spadziowy to jeden z najbardziej docenianych produktów, zarówno przez pszczelarzy, jak i klientów. Rozróżniamy miody ze spadzi iglastej i liściastej, oraz domieszki spadzi w miodach nektarowych (miód nektarowo-spadziowy).

Spadź produkują mszyce na liściach (poszczególnych gatunków) drzew. Jest to nic innego jak gęsta wydzielina (odchody) mszyc połączone z sokiem roślin. Pszczoły to zbierają i przynoszą do ula.

Występowanie spadzi jest dość nieprzewidywalne. Zdarzają się lata, że praktycznie wcale jej nie ma (sezon 2012). Jeśli już wystąpi, to pszczoły potrafią w ciągu tygodnia zalać cały ul, jeśli tylko jest obfity i ciągły pożytek.

Re: Spadź

Post: 21 cze 2013, o 14:07
autor: marek1988
Miód spadziowy jest moim ulubionym, używam go do wszystkiego do czego można użyć miodu, na prawdę wszystkim polecam :)

Re: Spadź

Post: 21 lis 2014, o 11:54
autor: Petroniusz
Miód spadziowy : Dla Pszczelarza błogosławieństwo dla Pszczoły przekleństwo .

I teraz mini zagadka dlaczego to powiedzonko jest jak najbardziej trafne ?? . Proszę o rozwinięte odpowiedzi .

Re: Spadź

Post: 21 lis 2014, o 21:35
autor: Bachury
Ja osobiście do tej pory nie spotkałem się z takim powiedzeniem i nie słyszałem tego u mojego dziadka.
Lecz każda zagadka musi mieć odpowiedź.

Spróbuje tak na logikę - mojego doświadczenia.

Mód spadziowy dla pszczelarza jest bardzo dobrym miodem, nie zawsze dostępny dla pszczelarzy, polecany za jego właściwości. W tym przypadku można uznać, że dla pszczelarza jest to błogosławieństwo gdyż nie ma go zbyt wiele.

Odnośnie drugiej części - dla pszczoły przekleństwo. Niejednokrotnie byłem informowany, aby zwracać uwagę na to, by pszczoły do zimowoli nie nanosiły tz. spadzi, bo będą miały problem z pobieraniem pokarmu w czasie zimy.
Jeżeli pszczelarz zadba o to, aby tak się nie stało to wszystko będzie ok.
W przeciwnym razie pszczoły będą miały problem w zimie.
Mogę to potraktować jako przekleństwo dla pszczół.

Wobec powyższego zgodziłbym się z tym powiedzeniem i uznałbym jak najbardziej za trafne.

Czy poszedłem w dobrym kierunku :?: . Zapewne się dowiemy.

Re: Spadź

Post: 22 lis 2014, o 10:10
autor: Petroniusz
Kolego Bachury ( mam nadzieje że mogę tak napisać jeżeli nie to przepraszam)

Dobrze główkujesz ale nie jest to dokładne/całkowite wyjaśnienie tego powiedzenia , może jeszcze ktoś się wypowie i wyjaśni zagwostkę ? . ;)

Re: Spadź

Post: 24 lis 2014, o 20:50
autor: Judym
Miód spadziowy jest nie wskazany do zimowania. Pszczoły szybciej dostają po nim biegunki.
Dlatego większe ilości powinny, być przed ułożeniem ramek na zimę odwirowane. Jeśli tego nie zrobimy, to pszczoły mogą nam nie dotrwać wiosny. Z racji tego, ze spadź pokazuje sie pożną jesienią i czasami bardzo obficie, dlatego może zdarzyć sie sytuacja, ze musimy przy obfitym pożytku, w środek gniazda, włożyć puste ramki, do których pszczoły będą nosić nakrop ze spadzi. Po zalaniu ramek, można takie ramki odwirować, a w ich miejsce z powrotem włożyć ramki, z pokarmem zimowym.

Re: Spadź

Post: 24 lis 2014, o 20:51
autor: Judym
Miód spadziowy jest nie wskazany do zimowania. Pszczoły szybciej dostają po nim biegunki.
Dlatego większe ilości powinny być przed ułożeniem ramek na zimę odwirowane. Jeśli tego nie zrobimy, to pszczoły mogą nam nie dotrwać wiosny. Z racji tego, ze spadź pokazuje sie pożną jesienią i czasami bardzo obficie, dlatego może zdarzyć sie sytuacja, ze musimy przy obfitym pożytku, w środek gniazda, włożyć puste ramki, do których pszczoły będą nosić nakrop ze spadzi. Po zalaniu ramek, można takie ramki odwirować, a w ich miejsce z powrotem włożyć ramki, z pokarmem zimowym.

Re: Spadź

Post: 25 lis 2014, o 09:29
autor: Petroniusz
A co zrobić gdy zapasowych ramek brak ? , niby przy pożytku pszczoły powinny węze odbudować ale czy przy późnej jesieni jest to realne ? . Co byś poradził w takiej sytuacji ?, ja się spotkałem z sytuacją że podkłada się półnadstawkę pod gniazdo ( półnadstawka z ramkami ) ma ona na celu pomieszczenie pszczół a ramki gniazdowe zabiera się do odwirowania , dobrze myślę ? . Oraz jak zakarmić pszczoły na zimę gdy pożytek spadziowy zazębi się z karmieniem ? .

Re: Spadź

Post: 25 lis 2014, o 21:10
autor: Judym
Przy pożytku spadziowym, położenie nadstawki pod korpus nic kompletnie nie da, chyba, ze mamy pszczoły za karmione. Lepiej już ja położyć na korpus . Pszczoły w pierwszej kolejności będą zalewały gniazdo, a dopiero później nadstawkę. Taka sama zresztą sytuacja zachodzi podczas karmienia na zimę pszczoły zalewają gniazdo a pół nadstawki są puste jeśli są pod korpusami . Kiedy wystąpi pożytek spadziowy, to nie ma możliwości karmienia pszczół, ponieważ pszczoły, to wszystko zmieszają . Jeśli nie mamy ramek zapasowych, to musimy odczekać az pszczoły zaleją gniazda spadzią, a dopiero później, wszytko odwirować i rozpocząć karmienie na zimę. Oczywiście takie postępowanie opóźni karmienie na zimę, dlatego warto posiadać ramki zapasowe które możemy wcześniej pszczołom podać w celu zalania pokarmem zimowym (w okresie bez pożytkowym, przełom lipca i sierpnia) następnie można je wykorzystać, wkładając na jesień po odwirowaniu spadzi.

Re: Spadź

Post: 26 lis 2014, o 09:38
autor: Petroniusz
Dzięki za odpowiedz , trochę mi rozjaśniłeś kwestie późnej spadzi .

Re: Spadź

Post: 15 sty 2016, o 11:00
autor: Marika
Witam

Oczywiście, że spadziowy nie nadaje się do zimowli. W sumie nie jest trudno o go odróżnić od innego, więc późnym latem należy zrobić dokładny przegląd ula, jeśli nie chcemy mieć problemów.

Dla pszczół jest fatalny do zimowania, ale dla ludzi bardzo dobry:

Miody spadziowe zawierają więcej substancji antyseptycznych niż miody nektarowe, dlatego też są doskonałym dodatkiem do diety osób zmagających się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, stawów i układu nerwowego. Ze względu na wysoką zawartość witamin i mikro- oraz makroelementów poleca się je również osobom z obniżoną odpornością, hiperwitaminozą i anemią. źródło: http://www.rynek-rolny.pl/artykul/miod- ... wotne.html