OCHRONA PSZCZÓŁ NA TERENIE GMINY MICHAŁOWO, WOJ. PODLASKIE

GMO i te sprawy

Stały bywalec
Prezesem Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce jest pan Eugeniusz Masalski.
Jako Wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce oraz jako Sołtys Sołectwa Bachury w dniu 13 października 2016 r. na XXII Sesji Rady Miejskiej w Michałowie złożyłem w wniosek do Pana Burmistrza Michałowa - Włodzimierza Konończuka o złożenie wniosku do Rady Miejskiej w Michałowie w sprawie ochrony pszczół na terenie Gminy Michałowo, a Radę Miejską prosiłem o podjęcie uchwały w tej sprawie.
Wniosek ten uzasadniłem obserwacjami z ostatnich czterech lat i że z przykrością stwierdzam, że na terenie Gminy Michałowo rolnicy w nieprawidłowy sposób dokonują oprysków swoich roślin - nie stosują się do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin. Mój cel to prewencja – zapobieganie – informowanie o złych praktykach w trakcie oprysków roślin, chwastów podczas ich kwitnienia - aby każdy u nas rolnik wiedział, że pszczoły też mieszkają w naszej Gminie Michałowo.
POINFORMOWAŁEM , że
Zabiegi ochrony roślin wykonuje się zgodnie z instrukcją.
Nie stosuje się preparatów toksycznych dla pszczół na uprawach w okresie kwitnienia, kiedy oblatują je pszczoły.
Wykonuje się zabiegi w godzinach wieczornych po zakończeniu prac pszczół.
Nieprzestrzeganie zasad wykonywania zabiegów ochrony roślin to konsekwencje prawne na podstawie ustawy o środkach ochrony roślin.
PSZCZOŁY KRZYCZĄ - NIE ZABIJAJCIE NAS

,, gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia ,,

Albert Einstein

Oświadczyłem również, ze ten problem nie jest wyłącznie w naszej gminie, ale również problemem sąsiednich gmin - Gródek, Zabłudów, Krynki Narewka, Narew i tylko od nas zależy, aby dać innym gminom sygnał, że problem ten istnieje również u nich.

Nadmieniłem , że zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej należy pamiętać, że każdy środek chemiczny należy stosować w godzinach wieczornych – po ustaniu lotów pszczół, gdyż tylko w taki sposób pszczoły nie będą opryskiwane cieczą roboczą, nie stracą życia poprzez zatrucie, spokojnie powrócą, zostaną wpuszczone do ula - rozpoznane przez strażniczki.

Ważnym aspektem było przekazanie plakatu sporządzonego osobiście przez pszczelarza Daniela Bednarek z Krasnowo, Gmina Sejny dla Pana Burmistrza Michałowa Włodzimierza Konończuka przedstawiającą sytuację pszczół w środowisku zdominowanym przez człowieka – aby przypominał Panu Burmistrzowi o problemach pszczół i zachęcił do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Przedstawiam zdjęcie powyższego plakatu.

Nie zapomniałem również o obdarowaniu - niestety tylko kopią plakatu dla Pana Dyrektora Macieja Siekierko z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie http://www.gokmichalowo.pl/pliki/aktualnosci.php aby wykorzystał plakat w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii,http://pracownia.michalowo.eu/ gdyż tylko w taki sposób możemy informować mieszkańców o istniejącym problemie.Ponadto przekazałem płytkę z nagraniem filmu - nalot na pszczoły z procesu powstawania plakatu. Proces powstania plakatu można zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=aKjevP2dVeA
oraz http://bachury.blog.pl/forum-pszczelarskie/

Zaproponowałem również Panu Janowi Łuksza Dyrektorowi Gminnemu Zespołowi Szkół w Michałowie i Pani Jolancie Dzieniszewskiej Dyrektor z Gminnego Przedszkola w Michałowie, aby z własnej inicjatywy zaplanowali kilka godzin w roku i poświęcili ten czas wraz z uczniami, na rzecz opieki nad pszczołami w formie zabawy i edukacji.
Rozdałem również Radnym Miasta Michałowa ulotki o treści
NIE ZABIJAJCIE NAS
pszczoły

Przedstawiam zdjęcie ulotki.

Wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu
Puszczy Białowieskiej w Hajnówce
Zdzisław Bartłomiej Worona

Takie było pobożne życzenie.
Jak potoczy się cała sprawa ? - czas pokarze.
Wiem, że działam w słusznej sprawie.
Zapewne wielu osobą nie będzie to w smak, a zwłaszcza dla tego rolnika, który nie stosuje się do prawidłowego stosowania środków ochrony roślin- ale prawda zawsze boli.
O dalszym rozwoju sprawy będę informował.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Kolego Bachury , piękna inicjatywa .

Będę trzymał mocno kciuki żeby choć część doczekała się spełnienia :)
"Chwalił raz siebie człowiek, opatrując ule:

- Jak to ja z wami, pszczółki, obchodzę się czule!
- Prawda, - rzekły - lecz dobroć z jakiego powodu?
Alboż to dla nas robisz? Dla naszego miodu."
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Kto jest mądry to posłucha, a kto mniej to i tak będzie robił swoje. Najgorsi są zawsze Ci któż są niereformowalni ich ciężko przekonać. Dobrze, że u nas nie ma tego problemu. Rolnicy bardziej uprawiają role dla pasji niż dla zysku.

Stały bywalec
ULOTKA INFORMACYJNA.

Poniżej zdjęcia - ulotka w PDF w lepszej jakości.
,, PAN BÓG DOBRZE POMYŚLAŁ, ŻEBY LUDZIOM ŻYCIE OSŁODZIĆ, KAZAŁ PSZCZOŁOM MIÓD ROBIĆ ,,

Stały bywalec
Sesja Rady Miejskiej w Michałowie.

Czy powstanie ustawa w ochronie pszczół na terenie Gminy Michałowo ?. Co na to Radni Miasta Michałowa ?

https://www.youtube.com/watch?v=ZLMSg65vEk4

Od A do nieskończoności.

Stały bywalec
Bartek , trzymam za Ciebie kciuki !!!

Stały bywalec
Na chwilę obecną kopia plakatu trafiła za szybę obok wejścia do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. Jest to centralne miejsce - lepiej być nie mogło. Oczywiście zasługa to Pana Dyrektora Macieja Siekierko.
Sądzę, że plakat daje do myślenia i o to chodzi.
Za kilka dni zrobię zdjęcie budynku Ośrodka Kultury z widocznym plakatem.

W miesięczniku Samorządowym Gminy Michałowo / w listopadzie / ukazał się artykuł Pszczoły krzyczą - nie zabijajcie nas.
Fajnie, ze sprawą pszczół zapoznają się osoby postronne oraz ci którzy nie stosują się do tego zagadnienia.

Odebrałem już kilka pozytywnych informacji od osób, które zapoznały się z treścią artykułu, które popierają moją inicjatywę.

Jakie podejmnie kroki Pan Burmistrz Michałowa i Rada Miasta - zapewne w niedługim czasie się przekonam.
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Koledzy i koleżanki polać mu , bo za słuszną sprawę się wziął i o dziwo mu to idzie :D

Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Witam:)
Trochęmnie nie było...popieram akcje:DJak cośchętniepomogę:)
Ostatni omam złąprzygodęz PGE...oto, cozrobiła ostatnio przy mojej pasiece!!! Szkoda drzew (koło uli ścieli około 8 drzew), alezakłócilizimowe pszczół! Nawet nie wiecie jaksięwkurzyłem!
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Oj kolego znam ten ból ..
U mnie inna ekipa ale historia podobna a efekt katastrofalny , na szczęście upomniałem się gdzie trzeba i dzięki temu mam co mam ;)

Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Bojęsiędo uli zaglądać...bo w sumie niczym i tak nie pomogę...alejeśliosypią misiępszczoły to nie daruje...i tu kolegi doświadczenie możepomóc.

Stały bywalec
Widzę, że wszyscy przez to przechodzą Obrazek

Stały bywalec
W tym wypadku na szczęście zrobiło się ciepło i pszczoły powinny przez to przejść bezproblemowo . Tylko drzew szkoda - dobrze przynajmniej , że nie miododajne .
Awatar użytkownika
Stały bywalec
I tu Cię Radku zaskoczę , a słyszałeś może o spadzi na sośnie ?? :twisted:

Kolego Szeptuch , jeśli chcesz mojej rady to w takim wypadku robi się dokumentację zdjęciową by mieć "z czym" iść w razie osypania się rodzinek , jednak w twoim wypadku Radek ma rację jeżeli nic poza tym obaleniem konarów się nie wydarzyło a temp jest na + to nie martwił bym się zbytnio ;) ,

Ps: Używaj proszę spacji na klawiaturze ponieważ czasem ciężko Cię zrozumieć .

Ignacy Krasicki

Stały bywalec
W dniu 24 listopada 2016 r. na XXIII Sesji Rady Miejskiej w Michałowie zasygnalizowałem moje wcześniejszą relację z poprzedniej sesji w sprawie ochrony pszczół.
Jak oświadczyłem, minął miesiąc nikt w tej sprawie oficjalnie się nie wypowiedział. Liczyłem, że Pan Burmistrz Michałowa oraz Radni, którym los pożytecznych pszczół nie jest obojętny, wyrażą swoją opinię i troskę o te zwierzęta. Jedynie mieszkańcy, którzy zapoznali się z treścią mojej wypowiedzi na łamach gazety Michałowo popierają moją inicjatywę i potwierdzają zaistniały problem.
Podziękowałem Panu Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie za udostępnienie kopii plakatu dla wszystkich osób, wywieszając go w witrynie okna Ośrodka Gminnego.
Jaki dalszy będzie los pszczół na terenie Michałowa - zobaczymy.

Z ostatniej chwili -

Zostałem zaproszony przez Z-cę Burmistrza Michałowa Pana Jerzego Chmielewskiego na rozmowę w sprawie ochrony pszczół na terenie gminy Michałowo.

Otrzymałem również informację od Asystenta Burmistrza Michałowa Pana Leszka Gryc, że pomoże mi w realizacji tego zagadnienia poprzez zorganizowanie odpowiedniego przedsięwzięcia w tej sprawie.

Co zrobią Radni Michałowo i jakie podejmą działania zobaczymy za miesiąc na Sesji Rady Miasta.

Oczywiście na FORUM liczę na komentarze - Wasze doświadczenie pomoże mi w dalszych działaniach.
Awatar użytkownika
Stały bywalec

Kolego Szeptuch , jeśli chcesz mojej rady to w takim wypadku robi się dokumentację zdjęciową by mieć "z czym" iść w razie osypania się rodzinek , jednak w twoim wypadku Radek ma rację jeżeli nic poza tym obaleniem konarów się nie wydarzyło a temp jest na + to nie martwił bym się zbytnio ;) ,
I tak zrobiłem...ale do kogo z tym iść jak coś? W jednym ulu jest chyba ok, bo 2 pszczółki widziałem na wlotku, gdy słońce świeciło, ale reszta 0 znaków życia? Czy to normalne, że ule koło siebie o podobnej sile różniły się zachowywaniu?
P.S. Nie wiem czemu spacji same się usuwają:(
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Szeptuch , paradoksalnie bardziej zastanawiał bym się nad rodzinką z której pszczółki wypryskują a nie tymi co siedzą grzecznie w kłębach ;) , pomimo tego takie zachowanie (zróżnicowane) jest jak najbardziej naturalne .

Ps : jeżeli bardzo się martwisz co z rodzinkami to możesz ale nie musisz delikatne zerknąć pod powałkę co w ulu siedzi , jeżeli zrobisz to delikatne to nie powinieneś zakłócić zbytnio pszczołą w zimowli a sam się uspokoisz .

Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Stały bywalec
Będę cierpliwy, a moje grzebanie w niczym nie pomoże:)

Stały bywalec
https://www.facebook.com/notes/tomasz-k ... 515832011/

Wróć do „%s” OCHRONA PSZCZÓŁ