Założenie drugiego korpusu.

Awatar użytkownika
Stały bywalec
Czołem.Zajrzałem dzisiaj do ula żeby sprawdzić c zy dzieje się coś na świeżych ramkach które niedawno włożyłem.Okazało się że na połówce ramki jest zasklepiony miód.Pora chyba założyć drugi korpus i stąd moje pytanie...

Jak rozlożyć ramki w drugim korpusie? Tzn,czy mam wyjąć z gniazda dwie ramki z czerwiem i dać na górę a w ich miejsce nowe ramki z węzą? Dodam że nie mam żadnych ramek z suszem,a nie chciałbym żeby była taka sytuacja że matka nie będzie miała gdzie czerwić. Jakieś rady?

A i drugie pytanko,być może gdzieś już był omawiany ten temat...czy jest różnica jak są ułożone ramka w ulu? Tzn,prostopadle czy równolegle do wylotka?

Z góry dzięki za odpowiedź.
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /

Stały bywalec
Nie wiem jak u Ciebie , ale u mnie to jeszcze zdecydowanie za wcześnie na drugi korpus .
Czerw mam na 3 lub 4 ramkach - więc mają jeszcze gdzie czerwić . Jeśli nie masz 6 ramek czerwiu , a boisz się , że będą zalewać gniazdo - proponował bym założenie nadstawki . Nie znam siły Twoich pszczół , jak również pożytków które występują . Jeśli masz na tyle silne pszczoły , że możesz dodać drugi korpus - to zrób tak jak napisałeś i przełóż 2 ramki z czerwiem do nowego korpusu .
Co do zabudowy ciepłej lub zimnej to brunetki czy blondynki - jak kto woli . Ja skłaniam się raczej ku zabudowie zimnej - ale są tacy co wolą ciepłą. ;)
Awatar użytkownika
Stały bywalec
A więc jak napisałem,tak zrobiłem.Początkiem kwietnia założyłem drugi korpus.Włożyłem do niego dwie ramki z czerwiem i dwie ramki z węzą.Do gniazda w miejsce czerwiu dwie ramki węzy.

I stan na 18 kwietnia.

Pszczoły na wszystkich możliwych ramkach.Ramki z węzą które włożyłem do gniazda są zaczerwione.Natomiast ramki które dałem do górnego korpusu,w połowie zapełnione niezasklepionym miodem.Na chwilę obcną głównym pożytkiem są kwiaty na drzewkach owocowych i mniszek pospolity.
“…Ten, kto zajmuje się pszczelnictwem nie tylko gwoli korzyści, kto z prawdziwą miłością pielęgnuje pszczoły i uważnie obserwuje je, ten jest prawie zawsze dobrym człowiekiem, mężnym obywatelem i wiernym przyjacielem…”.

/ ksiądz Jan. Dzierżon /
Awatar użytkownika
ADMINISTRATOR FORUM
Często sporym dylematem dla pszczelarza jest poszerzanie gniazda. Czy dawać nadstawki czy może całe korpusy? Jeśli pszczoły obsiadają na czarno jeden korpus, nie mieszczą się w nim, czasami wiszą brody przed ulem, to można spokojnie założyć drugi korpus. Ważne jest przy tym, aby utrzymywać zwarty czerw w gnieździe tzn. Do górnego korpusu można włożyć ramki zalane pokarmem, z czerwiem na wygryzieniu, jeśli nie mamy pewności jaki to czerw, to można odsklepić kilka komórek i sprawdzić. Na początek wystarczy przerzucić dwie, trzy ramki, dodając do tego ze dwie ramki, węzy po bokach. Czerwiu nie dzielimy, obojętne w którym korpusie, węzę dodajemy po bokach. Takim zabiegiem, robimy matce miejsce w dolnym korpusie, na składanie jaj. Matkę można trzymać na jednym korpusie, lub na dwóch, w zależności od gospodarki. Lepiej jest jednak trzymać matkę na jednym korpusie. Górny zostawić odgrodzony kratą, aby matka tam nie weszła. Przy takim sposobie, czerw będzie zawsze zwarty i zawsze można matce, robić miejsce do czerwienia, przerzucają czerw do górnego korpusu, dodatkowo jeśli pszczoły wpadną w nastrój rojowy, to mamy mniej ramek do sprawdzenia, gdyż wiemy gdzie znajduje się matka i nie ma potrzeby sprawdzać wszystkich ramek w dwóch korpusach.
Górny korpus, można także wykorzystać, do odbudowy węzy. Kiedy przyłożymy trzy ramki, czerwiu z gniazda, to można resztę uzupełnić ramkami z węzą. Jeśli jest pożytek, to pszczoły ja szybko odbudują, a potem, możemy je włożyć do gniazda, a ramki z czerwiem, znowu przerzuci do górnego korpusu .

Wróć do „%s” SEZON 2014